Kontakt

Föreståndare

Stefan Ivanell, stefan@standupforwind.se

Ordförande

Sven-Erik Thor, sven-erik@standupforwind.se

Ledningsgrupp

Föreståndare, Stefan Ivanell, UU-Geo & KTH-Mek, stefan@standupforwind.se 

Johan Arnqvist, UU-Geo, Johan.Arnqvist@geo.uu.se

Karl Bolin, KTH-MWL, kbolin@kth.se

Sandra Eriksson, UU-Teknik, Sandra.Eriksson@angstrom.uu.se

Anders Goude, UU-Teknik, Anders.Goude@angstrom.uu.se

Lars Herre, KTH-EE, lherre@kth.se

Sanna Mels, UU-Geo,  Sanna.Mels@geo.uu.se

Erik Sahlée, UU-Geo, erik.sahlee@geo.uu.se

Antonio Segalini, KTH-Mek, segalini@mech.kth.se

Kateryna Morozovska​, KTH, kmor@kth.se

Kontaktuppgifter

Meteorologi: Erik Sahlée, UU-Geo, erik.sahlee@geo.uu.se

Strömningsmekanik: Stefan Ivanell, UU-Geo & KTH-Mek, stefan@standupforwind.se

Elsystem: Lars Herre, KTH-EE, lherre@kth.se

Ljud: Karl Bolin, KTH-MWL, kbolin@kth.se

Vertikalaxlade Vindkraftsystem: Hans Bernhoff, UU-Teknik, Hans.Bernhoff@angstrom.uu.se

Landskap och deltagande planering: Tom Mels, UU-KG,  Tom.Mels@kultgeog.uu.se

Drift och underhåll: Patrik Hilber, KTH-EE, patrik.hilber@ee.kth.se

Kallt klimat: Lavan Kumar Eppanapelli, lavan.eppanapelli@ltu.se

Styrelse

Ordförande Sven-Erik Thor, sven-erik@standupforwind.se

Vice ordförande Jenny Longworth, Vattenfall Vindkraft AB, jenny.longworth@vattenfall.com

Hans Bergström, UU-Geo, hans.bergstrom@met.uu.se

Kristina Edström, UU-Kemi, Kristina.Edstrom@kemi.uu.se

Göran Ericsson, Svenska Kraftnät, Goran.Ericsson@svk.se

Dan Henningson, KTH-Mek, henning@mech.kth.se

Lennart Söder, KTH-EE, lennart.soder@ee.kth.se

Ulf Tollaksen, O2, ulf.tollaksen@o2.se

Mats Åbom, KTH-MWL, matsabom@kth.se

Hans Bernhoff, UU-Teknik, Hans.Bernhoff@angstrom.uu.se